TARİHÇEMİZ

Merhaba, ben Mesut Topuz. Kardeşim Resul Topuz ve ben, iki ortak olarak Ayvacık’ta elektronik cihazların tamiri konusunda faaliyet sürdürüyoruz.

Firmamız, 16 Kasım 1971 tarihinde Babam Salih Topuz tarafından kurulmuş olup, Ayvacık’ta yalı geçidi (merdivenli) sokakta, şimdiki Rahmi Uysal İşhanı’nın üst tarafında faaliyetine başlamıştır. Babam Salih Topuz, aslen Bigalıdır. 1968 Mayıs’ında henüz 14 yaşındayken Biga’da Radyo imalatı ve tamiratı yapan İsmail Değirmenci’nin yanına çırak olarak girmiş, 3 yıl süreyle orada çalışmıştır. Babam 4 Kasım 1971’de Ayvacık’a gelmiş, 16 Kasım’da da işyerini açmıştır. Henüz 17 yaşındadır ve askerliğini bile yapmamıştır.14 Nisan 1973’te 19 yaşında evlenmiştir. Ekim 1974’te işyerini kapatarak askerlik görevini yerine getirmiştir. 1974 yılında ben ve 1976 yılında kardeşim dünyaya gelmiş. Temmuz 1976’da askerden döndüğünde işyerini Yukarıgölcük sokağa taşımış. Halen Yukarıgölcük sokakta bulunmaktayız. Yukarıgölcük sokaktaki ilk işyerimiz, şimdiki Körfez Lokantası’nın karşısındaydı, yıl 1976. Orada 10 yıl kaldıktan sonra 1986 yılında Muharrem Şahin’in eski apartmanının altındaki işyerine taşındık. 1996 yılında ise şimdiki Arçelik’in yan tarafında bulunan yerimize geçtik. Halen burada faaliyetimizi sürdürüyoruz. Babam, Nisan 2005’te emekli oldu. Ocak 2007’de kardeşim ve ben resmen görevi babamızdan devraldık.

1970’li yılların en popüler elektronik cihazı radyo idi. Babam, Ayvacık yöresinde “Radyocu Salih Usta” lakabıyla anılır oldu. Doğruluğu ve dürüstlüğüyle yörede herkese kendini sevdirmeyi başardı.

70’li yıllar radyoların ve pikapların popüler olduğu, siyah-beyaz televizyonların yeni yeni ortaya çıkmaya başladığı bir dönemdi. 1976 yılında Telefunken marka ilk siyah-beyaz televizyonumuzu almışız. Konu komşu herkes televizyon izlemeye gelirmiş. Kardeşim ve ben 80’lerin çocuklarıydık. Çocukluğumuzdan beri babamızın işyerinde elektronik cihazlara ve tamirine merak saldık. 7 yaşındayken sadece gözleri yanıp sönen AC187-AC188 transistör kullanılan bir robot yaptığımı hatırlıyorum. Ve yine 80’lerin popüler dizisi KİT (uçan otomobil) ‘den etkilenerek kol saatinin içine FM verici sığdırarak kol saatinden konuşmayı başarmıştım. FM vericiye TV bozan osilatör devresi ilave edip, panayırda kahvecilerin TV’lerini bozarak çocukça eğleniyorduk. 80’lerin elektronik cihazları çeşitlenmiş, radyonun yanına siyah-beyaz televizyon, teypler, ototeypler,  vhs videolar, anfiler eklenmişti. Renkli televizyonlar yavaş yavaş evlerdeki yerini alıyordu. Salih usta, 80’lerde radyo ve teyp tamiriyle faaliyetini sürdürdü. Bu arada tamirin yanı sıra radyo, teyp (kasetçalar), müzik seti, teyp kaseti satmaya da başladı. 80’lerin sonunda bir kardeşimiz daha oldu. O da şu an bilgisayar programcısı olarak çalışıyor. 90’lara geldiğimizde popüler elektronik cihazlara yenileri eklenmişti. Renkli televizyonlar yaygınlaşmış, analog uydu alıcıları, cep telefonları ve bilgisayarlar görülmeye başlanmıştı. Salih usta, radyo ve teyp tamirine ve satışına devam etti. Bu dönemde kardeşim ve bende aktif olarak babama yardım etmeye başladık. Televizyon tamirine, uydu anten sistemlerinin kurulumuna başladık. 1996 yılında, ilk aracımızı alarak Gülpınar pazarına gitmeye başladık. 90’lı yıllarda VHF-UHF karasal tv yayını yaygın olarak kullanılıyordu. Tüplü renkli televizyonların ve karasal yayın antenlerinin altın çağıydı. Yeni yeni analog uydu antenleri kurulmaya başlanmıştı.2000’li yıllara geldiğimizde teknolojik elektronik cihazlarda büyük bir artış görüldü. Pahalı olmasından dolayı yaygın olarak kullanılmasa da plazma televizyonlar çıktı. 70cm tüplü televizyonlar ucuzladı ve bol miktarda satıldı. LCD TV’ler kullanılmaya başlandı. Analog uydu yayınları yerini dijital uydu yayınlarına bıraktı. 2000’li yıllar dijital uydu yayınlarının ve uydu anten sistemlerinin altın yıllarıydı. Karasal tv yayını ve analog uydu yayını, yerini dijital uydu yayına bıraktı. 2010’lu yılların ilk yarısında LCD TV’ler hüküm sürdü. İkinci yarısında ise LED TV karşımıza çıktı.

Yıl, 2021. İşyerimiz faaliyetine başlayalı, 50 yıl oldu. İki nesil, yarım asırdır Ayvacık’a ve Ayvacıklılara hizmet vermekteyiz. Bugün; her marka LED, LCD, Tüplü televizyonun tamirini ve kurulumunu yapmaktayız. Uydu anten sistemlerinin kurulumunu, montajını ve ayarını yapmaktayız. Televizyon, uydu kumandalarını ve elektronik sarf malzemelerini bulundurmaktayız.

İLKELERİMİZ

Ayvacık Elektronik olarak firmamızı anlamlandıran üç temel unsur; kalite, güven ve hizmettir. Bu üç temel unsurdan taviz vermeden diyoruz ki; insanlarımız her zaman daha iyisine ve daha kalitelisine layıktır. Faaliyetlerimiz ve çabamız hep bu yönde devam edecektir. Kaliteli ürün ve hizmet anlayışıyla müşterilerimize daima bir telefon kadar yakın olacağız.