Soru Cevap

TV yada uydu kumandanız çalışmıyor ise ilk yapacağınız şey pillerini değiştirmektir. Birçok kumanda AAA tipi kalem pil ile çalışır. Evinizde iki çift yedek pil bulundurmanız yerinde bir karar olacaktır. Kumandanızın pillerini değiştirdiniz ama yine de görev yapmıyor? Bu durumda kumandanızı test etmenin kolay bir yolu var. Akıllı cep telefonunuzun kamerasını açın ve kumandanızı kameraya tutarak kumandanın tuşlarına basın. Normalde kumandanın önündeki ledin çıkardığı ışığı göremezsiniz. Ancak, kumandayı kameraya tuttuğunuzda telefonun ekranında kumandanın önündeki ledin çıkardığı ışığı görebilirsiniz. Telefon ekranına baktığınızda ışık yanıp sönüyorsa kumandanız sağlam demektir. Yanıp sönen bir ışık göremiyorsanız, kumandanız arızalı demektir. Bu durumda iş yerimize gelerek yeni bir kumanda almalısınız. Kumanda almaya gelirken, çalışmayan eski kumandanızı numune olarak getirmelisiniz. Ya da kumandanızın düzgün şekilde bir fotoğrafını çekmelisiniz.

Bazen, “Uydu alıcım aynı kanalda takılı kaldı. Kumandam görev yapmıyor.” şikayetiyle kumanda almaya gelen müşterilerimizin kumandalarının sağlam olduğunu görüyoruz. Bu durum uydu alıcınızın kilitlenmesinden kaynaklanmaktadır. Bu sorunu çözmek için uydu alıcınızın elektrik fişini veya adaptörünü duvardaki elektrik prizinden çekip, yeniden takmanız yeterli olacaktır. Yani kısaca, uydu alıcınızı kapatıp yeniden açıyoruz.

Netflix, Youtube, vb. diğer uygulamalardan istifade etmek istiyorsanız, smart özellikli bir LED TV’ye sahip olmanız gerekiyor. Smart özellikli olmayan eski model bir LED TV veya LCD TV’ye sahipseniz, üzülmeyin. TV’nizin HDMI girişine takılabilen küçük bir aparat sayesinde artık sizde TV’nizde Netflix ve Youtube seyredebilirsiniz. Bu aparatın adı, Mi TV Stick. İnternetten kolayca satın alabilirsiniz. Mi TV Stick elinize ulaştığında bizi arayın. Kurulumunu yapalım.

LED TV’leri genel olarak 3 gruba ayırabiliriz. Üst sınıf, orta sınıf, alt sınıf. Üst sınıf markalar, LG ve Samsung’tur. Orta sınıf markalar, Arçelik, Beko,Grundig, Vestel, Toshiba’dır. Alt sınıf markalar, Altus, Regal, SEG, Finlux, Techwood, Hi-Level, Sunny, Axen, Woon, Elton, Saba, Nordmende, Onvo, Profilo, Next, Awox, Skytech’tir. Sony ve Philips markalarını listeye dahil etmedik. Sony, üst sınıf çok kaliteli bir marka olmasına rağmen, tedariki zor bir TV’dir. Philips de üst sınıf bir markadır. Ancak; yazılım ve mühendisliğinin kötü olmasından dolayı kullanımının oldukça kısıtlı ve zor olması, yedek parça tedarikinin sıkıntılı olmasından dolayı kesinlikle Philips LED TV almanızı tavsiye etmiyoruz.

LED TV alırken TV’den ne beklediğiniz önemlidir. LG ve Samsung size kaliteli bir görüntü ve ses sunar. Ancak, fiyatı pahalıdır. Satın almak için Çanakkale’ye gitmeniz gerekir. Garanti süresince servis Çanakkale’den gelir. Garanti bitiminde tamirini biz yaparız. Ancak, yedek parçaları diğer markalara göre pahalıdır.

Arçelik, Beko, Grundig aynı firmanın ürünleridir. Markalar farklı olsa da içleri birebir aynıdır. Yani daha uygun fiyatlı bulduysanız, Arçelik yerine Grundig’de alsanız aynı ürünü satın almış olursunuz. Arçelik grubu yerli üretimdir. Yaygın bir servis ağı vardır. Yazılım konusunda mühendislerinin kafası karışık olsa da, bu durum kullanım konusunda kullanıcıyı fazla rahatsız etmez. Yedek parça temininde sıkıntısı yoktur. Altus, Arçelik grubunun alt sınıf ürünüdür. Daha uygun bir fiyata satın alabilirsiniz.

Vestel, ülkemizin ve Avrupa’nın en büyük TV üreticisidir. Yerli ve yabancı çok sayıda markaya üretim yapmaktadır. Yazılım ve kullanım kolaylığı konusunda en başarılı üründür. Parça temini konusunda da en başarılı üründür. Bu yüzden tavsiye ettiğimiz markalar içinde ilk sıradadır. A 101’de satılan Toshiba, Vestel ürünü bir TV’dir. Vestel ile aynı kalitede bir üründür. Regal, SEG, Finlux, Techwood, Hi-Level'in bazı üretimleri, Vestel grubunun alt sınıf ürünleridir. Daha uygun bir fiyata satın alabilirsiniz.

Sunny, Axen, Woon, Elton,aynı firmanın ürünleridir. Yerli bir üretici olan Atmaca Elektronik ürünleridir. Alt sınıf TV üretir. Yani, uygun fiyatlıdır ve kalitesi orta sınıfa göre daha düşüktür. Yazılım ve  kullanım kolaylığı konusunda iyi durumdadır. Parça temini konusunda sıkıntısı yoktur. Uygun fiyatlı ürün almak isteyenler tarafından tercih edilebilir.

Saba, Nordmende, Onvo, aynı firmanın ürünleridir. Atmaca Elektronik’ten ayrılarak ayrı bir grup oluşturan Mehmet Atmaca Elektronik ürünleridir. Alt sınıf TV üretir. Fiyat-performans ürünü olduğu konusunda iddialıdır. Yeni bir firma olduğundan dolayı ürünler konusunda çok fazla bilgiye sahip değiliz.

Profilo, Next, Awox, Skytech, her biri kendi başına ayrı firmaların markalarıdır. Profilo alt sınıf bir ürün olmasına rağmen fiyat olarak pahalıdır. Next, Awox, Skytech markaları da alt sınıf ve uygun fiyatlı ürünlerdir.

A101, BİM, ŞOK gibi zincir marketlerden TV alırken kutusunun üzerinde yazan ibareleri dikkatlice inceleyiniz. Bazı ürünlerde “Vestel garantisi altındadır.” ibaresi yer alır. Bazı ürünlerde Sunny etiketli bantlar olur. Bunlar, ürünün kim tarafından üretildiği konusunda size fikir verir. Zincir marketlerden alacağınız uygun fiyatlı ürünlerle ilgili olarak, kalite, kullanım, ömür konusunda sıkıntı yaşayabileceğiniz olasılığını göz ardı etmeyin.